Alternativní investování v dobách krize

V současné době již není pochyb o tom, že se světová ekonomika propadne tento rok do recese. Realizovaná opatření státu ke zpomalení pandemie koronaviru mají významný dopad a otázkou je, jakým způsobem bude reagovat stát na snížení dopadu recese na ekonomiku. I když někteří přirovnávají přicházející recesi ke krizi z roku 2008, dnešní situace je o mnoho hůře předvídatelná. Akciové trhy se od začátku krize propadly o 25 % a cena ropy o 60 %. Ani odborníci si netroufnou odhadovat, jestli se podaří dostat pandemii pod kontrolu za měsíc či dva nebo jestli se na podzim vrátí. Podle tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángela Gurríji, potrvá světové ekonomice roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru.1
V krátkodobém horizontu klasické investice ztratí na hodnotě
Jak jsme již zmínili na začátku článku, tak akciové trhy se propadly o 25 %. Propad však především čekají realitní projekty, jelikož dochází ke změně paradigmatu o potřebě nemovitostí ke tvorbě přidané hodnoty – mnoho firem zjistilo, že je možné pracovat online stejně efektivně a částečně i z domova. Rezidenční trh se více méně zastavil, krátkodobé pronájmy pro cizince zmizely a spousta nájemníků není schopná platit nájem. Vladimír Zuzák, ředitel a majitel společnosti Maxima reality předpokládá, že trh bude pravděpodobně stagnovat jeden až dva roky a ceny bytů by mohly poklesnout až o 20 %. 2 To samé se děje i v sektoru komerčních pronájmů. Obchody jsou zavřené a mnoho z nich se dostává do finančních problémů. To má dopad i na jejich vlastníky a realitní fondy. Zde se právě velice rychle mění preference zákazníků a významně porostou sektory, které se věnují online službám a prodeji. Výjimkou mohou být komerční nemovitosti určené pro skladování (především pro e-shopy) a pro výrobu. Lze očekávat stagnaci v sektoru pronájmu kancelářských prostor, kde je delší setrvačnost velkých společností, ale dále pak i nižší potřeba růstu a alternativa práce z domu. Pokud bude krize dlouhá, pak se výrazně projeví v celé sektoru realitního trhu. Lze tedy očekávat stagnaci nebo propad v sektoru realitního trhu.3
V případě dlouhodobých investic do realit bude však tento sektor ziskový, nicméně bude zde onen propad, který se napraví přibližně v horizontu čtyř let.4 Nicméně existují strategie, jejichž aplikací se dá vyhnout pádu, realokovat prostředky do portfolia s vyšším očekávaným růstem a optimalizovat rizika a následně přejít zpět do konzervativního podílového/dluhopisového investování podle strategie a rizikového apetitu investora.
Optimalizování portfolia s alternativními investicemi
V případě hospodářské recese hledají investoři alternativní formy investice jako jsou drahé kovy apod. V současné době je však nabídka alternativních investic mnohem širší a je vhodné je zařadit do svého investičního balíčku a správně načasovat přechod z alternativních investic zpět do investic nízkorizikových a dlouhodobých. Tím co nejvíce eliminovat ztráty v hospodářské recesi.
Na grafu níže je znázorněn hypotetický proces současné doby:
-
Růst hodnoty dlouhodobých investic (dluhopisy, realitní fondy apod.) – povětšinou ve fázi ekonomického růstu – konjunktury
-
Začátek recese – strmý propad hodnoty dlouhodobých investic (například: realitní fond, který nakupoval nemovitosti, ve fázi růstu ekonomiky a není schopen realizovat očekávaný výnos vzhledem k omezené poptávce po nemovitostech v portfoliu)
-
Trvající recese – nulový výnos a provozní stabilizace podkladového aktiva (například: realitní fond optimalizoval portfolio a očistil ho nevhodné nemovitosti, případně přikoupil nové levné nemovitosti do portfolia, aby „naředil“ celkovou výnosnost fondu)
-
Obnova ekonomiky – Obnova výnosnosti dlouhodobých investic
Alternativní investování v době hospodářské recese nese s sebou vysoký potenciál růstu, ale samozřejmě i vyšší riziko. Proto by měl investor své investiční portfolio diverzifikovat jak z pohledu množství titulů alternativních investic, tak i zařazení dlouhodobých investic s nízkou mírou rizika.
Alternativní investicí můžeme označit velké množství titulů a investorského chování od půjčky hotovosti osobě, která ji v recesi potřebuje, až po spekulaci na vývoj měnových párů, cen komodit, start-upů apod. Po poslední recesi v roce 2008 se začal zvyšovat zájem o nové druhy alternativních investic, a to investic navázaných na krypto-svět:
-
Investice do kryptoměny – podobnost se spekulací na měnový pár (např. Bitcoin x CZK)
-
Investice do tokenů – podpora start-up projektů, které mohou být určitou formou alternativní investicí přinášející ve fázi recese možný zisk, případně jiný požitek.
Zpracoval: Ing. Ondřej Veselý
Tento článek neslouží jako investiční rada. Jedná se o subjektivní názor autora a nemá být vnímán jako finanční či investiční pobídka.
Je bitcoin neekologický?